دکتر کورش رحیمی

دندانپزشک - ایمپلنتولوژیست


برنامه هفتگی

دندانپزشکی به زبان ساده (4) لامينيتlaminate

ونیر (Veneer) و لامینیت (Laminate) اینها چه هستند ؟
لامینیت لایه نازکی از مواد رنگی دندان است که جهت بدست آمدن ظاهر زیبا و مطلوب روی دندانهای جلویی قرار داده میشود. علی الخصوص دندانهایی که در اثر پوسیدگی، تصادف و یا تغییر رنگ آسیب دیده اند.

دندانپزشک چه میکند ؟
بعضی از این ونیرها یا لامینیت ها مستقیماً و توسّط مواد همرنگ دندان(کامپوزیت) در مطب روی دندان ساخته میشوند و بقیه توسّط تکنسین و در لابراتور بر روی قالبی که از دندان مورد نظر تهیه میگردد ساخته میشوند که طبعاً بیش از یک جلسه کار میبرند.

- ابتدا تمام پرکردگی های موجود در دندان چک میشوند.
- مقدار خیلی کم از سطح دندان تراشیده میشود به میزانی که ضخامت دندان کاهش نیابد. میزان تراشیدن به حدی کم است که گاهی نیاز به بی حسی نیست.
- برای لامینیت هایی که در مطب توسّط کامپوزیت ساخته میشوند سطح دندان توسّط اسید خشن میشود. سپس کامپوزیت (مواد همرنگ دندان) بصورت لایه لایه روی دندان قرار داده میشود تا دندان شکل و فرم و رنگ طبیعی خودرا بیابد.
- برای لامینیت هایی که در لابراتور و توسّط تکنسین ساخته می شوند، ابتدا توسّط دندانپزشک قالبی از دندان مورد نظر گرفته میشود. این قالب میزان ضخامت، اندازه وفرم مورد نیاز لامینیت را برای دندان مورد نظر وهمچنین نحوه تماس با دندان مقابل را نشان میدهد و تکنسین بر روی نمونه تهیه شده، دندان لامینیت را از جنس چینی یا کامپوزیت های سخت شونده خواهد ساخت.
- لامینیتی که توسّط تکنسین ساخته میشود درجلسه بعد توسّط دندانپزشک بر روی دندان مورد نظر چسبانده میشود.
- بعضی مواقع ممکن است که در اثر ضربه، لامینیت از دندان جدا شده یا شکسته شود که در این صورت میتوان مجدداً آنرا چسبانده و در صورت شکستگی اگر از نوع کامپوزیتی است در مطب بازسازی خواهد شد و چنانچه از نوع لابراتوری است بایستی دوباره قالب گیری و از نو ساخته شود.

مزایای لامینیت چیست ؟
- لامینیت ها به میزان زیادی ظاهر دندان را اصلاح میکنند. بدشکلی ها و بدرنگی ها و نمای بدن دندان را میتوان با لامینیت پوشاند.
- لامینیت ها سطح دندان را از آسیب های بعدی محافظت مینماید.
- چنانچه دندان آسیب زیادی ندیده باشد و تاج محکمی داشته باشد لامینیت نسبت به روکش که در آن دور تا دور دندان تراشیده میشود ارجح است و نمای ظاهری بهتر و طبیعی تر از روکش است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مطهری ، جنب شیرینی پانته آ
تلفن : 32335189 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیبیوگرافی دکتر کورش رحیمیگالری عکسبرنامه هفتگیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرفیلمهای آموزشیمقالات صنفیمطالب آموزشیایمپلنتجراحیدندانپزشکی زیبایی